BİLGİNLER OTOMOTİV KİMDİR?

Bilginler Otomotiv dünyayla eş zamanlı olarak Türk otomobil pazarında önemli yer alan Volkswagen, Audi, Porsche, SEAT, Skoda, Scania ve Krone markalarının servis-yedek parça hizmetini VW Binek, VW Ticari, Audi, Porsche, Seat ve Skoda markaları ile Otomotiv Distribütörleri Derneği toptan pazar bilgilerine göre ithal otomobil pazarında liderdir.

Hizmetler

 • Oto Check-Up
 • Periyodik Bakım
 • Filtreler
 • Fren ve Amotisörler
 • Triger Seti
 • V-Kayışı
 • Süspansiyon
 • Debriyaj Sistemi (Baskı & Balata)
 • Silecekler
 • Yağ Değişimi
 • Fren Hidroliği Değişimi

EKİBİMİZ

HİZMET VERDİĞİMİZ MARKALAR

Audi
Seat
Skoda

SIKÇA SORULAN SORULAR

Araçların verdiği tepkideki değişiklikler zayıflamanın ve kaçırmanın en temel göstergesidir. Peki nelerdir bu göstergeler? Maddeler halinde sıralayalım.

1-Araç ilk kalkışlarda titreyerek kalkmaya başlar.

2-Debriyaj git gide daha yukarıda kavramaya başlar.

3-Kavrama noktası pedalın hareketinin çok küçük bir bölümde oluşur ve çok zayıftır.

4-Debriyaj pedalı giderek sertleşmeye başlar.

5-Aracın motoru bağırsa da araç istenilen seriliğe ve hıza ulaşmakta güçlük çeker.

6-Yoğun dur kalk sırasında ve yokuş yukarı kalkışlarda kötü koku yapmaya başlar.

7-Vitesler geçmekte zorlanmaya başlar. Geri vitese geçerken ve 1. Vitese geçerken şanzıman dişlilerinde sürtünme sesi olmaya başlar.

8-Aracın yakıt değerleri anlamsız biçimde artış gösterir.

9-Motor gücünde büyük ölçüde zayıflama ve takat düşüklüğü hissedilir.

10-Araç yüklü iken zor hareket etmeye başlar.

11-Bitik balatalı araç 3-4- ve 5 viteslerde bile stop etmeden kalkış yapabilir.

12-Debriyaj testinde bitik olduğu ustalar tarafından size söylenebilir.

13-Aracın dinamometre testinde beygir ve tork değerlerinde büyük zayıflama gösterir.

Öncelikle her bakım zamanında balataların kontrol edilmesi gerekir. Ancak sürücüler de araçlarının balatasının bittiğini kolayca anlayabilir. Bunun için üç adımı takip etmeniz gerekir.

Öncelikle, frene bastığınızda aşırı ses çıkıyorsa balatalarınızdan şüphelenin.

İkinci olarak, frenleriniz eskisi iyi tutmuyorsa ve fren pedalına bastığınızda fazla boşluk varsa değişim zamanı gelmiş olabilir. Buradaki boşluktan kasıt, padala basınca tam sıkma olayının aşağı seviyelerde meydana gelmesidir.

Son olarak, parmağınızı jantların arasından fren balatalarınıza parmağınızı koyun. Eğer balataların eni bir parmaktan daha inceyse değişim zamanı gelmiş demektir. Tabi bunu balatalar soğukken yapın, aksi halde parmağınızı yakarsınız.

Öte yandan fren balatası fiyatları servisten servise fark edebilir. Hem güvenlik hem de parça ömrü açısından orjinal balata kullanmaya dikkat edin.

Eski model araçlarda 5000 km’de bir yapılması tavsiye edilen motor yağı değişimlerinin yeni model araçlarda 8000 ile 10.000 km’de bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Motor yağı değiştirilirken araç üreticisinin belirttiği yağ cinsini kullanmak ve yine araç üreticisinin belirlediği periyotlarla bu değişimlerin yapılması gereklidir. Motor yağı seçerken araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun yağ kullanılması aracın performansını ve motorun daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Araç için gerekli olan araç yağ tipleri aracın kullanım kılavuzunda mevcuttur.

Aracın motor yağı değiştirilmediğinde ise bir takım sorunlar kendini göstermeye başlar. Aracın yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık olmak üzere 5 ana görevi bulunur ve bir süre sonra yağın eskimesi nedeniyle motor yağı bu görevleri yerine getirememeye başlar.

Motor yağı, metallere zarar vermeden pistonların silindir içinde rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar ve aracın motor yağı eksilir ya da eskirse piston hareketleri sırasında sürtünme ve dolayısıyla ısı artacağı için motorun içindeki metal parçalar birbirine kaynamaya ve yapışmaya başlar.

Motor yağı belirlenen periyotlarla değişmediğinde yağ kalınlaşır ve kalınlaşan yağ yıprandırıcı bir hal alarak motorun yıpranmasına neden olur.

RANDEVU OLUŞTUR

Serviste Sıra beklememek için aşağıdaki formu servise gelmeden doldurun. Tarafınıza randevu detaylarınız için ulaşacağız.