Triger Seti

Triger Seti

Triger Seti – Kayışı

Triger seti motorlu araçlar içinönemli olan ve sürekli olarak kontrol edilmesi gereken parçalardır. Bu parçaların kontrolleri hiçbir zaman aksatılmamalı ve değişimleri mutlaka yapılmalıdır. Bu triger setleri zamanlama kayışları olarak da bilinirler. Bu kayışlar motor bloğundaki hareketin gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede motor istediği enerjiye ulaşabilir ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sürdürebilir. Triger kayışları motorda bir senkronizasyon işlemi sağlarlar. Bu senkronizasyon pistonlar ve emme, egzoz supapları arasındadır. Bu yüzden triger seti araçlarda motor için en gerekli parçalardan biridir. Değişimleri kontrol edilmezse motorda hatalar meydana gelebilir.Triger kayışları aracın kullanımı için gereklidir ve gereken önem verilmediği takdirde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olur.

Triger Kayışının Kopması

Triger kayışları bazı durumlarda zarar görebilirler. Bu durumlar takip edilerek aracın daha fazla sorun çıkarmaması için önlemlerin alınması gerekir. Triger kayışları motorum çalışma süresi boyunca sürekli olarak metal dişlileri sürtünür. Bu sürtünme de her geçen gün daha fazla aşınmaya neden olur. Bir süre sonra bu aşınmalardan dolayı triger kayışı kopar. Bu kopma sonrasında araç kesinlikle kullanılmamalıdır. Hemen bir oto servis firmasından yardım alınmalı ve triger seti değiştirilmelidir. Eğer triger kayışı koptuktan sonra araç herhangi bir şekilde kullanılmak istenirse çeşitli arızalar ortaya çıkabilir. Farklı motor parçaları da bu durumdan etkilenerek bozulabilir. Bu yüzden de maddi zarar daha yüksek miktarlarda olabilir. Böyle bir durum yaşanmaması için triger seti koptuğu zaman servis desteği alınarak yeni set takılmalıdır.

Triger Setinin Değişimi Ne Zaman Olmalıdır?

Triger kayışının kopmasından dolayı meydana gelen arızalarla karşı karşıya kalınmaması için değişim zamanları atlanmamalı ve yeni triger seti takılmalıdır. Triger setinin kullanım süresi araçtan araca değişir. Ayrıca kullanım koşulları da değişim zamanını etkileyen bir diğer faktördür. Bu yüzden kesin bir değişim zamanı söylenemez. Ancak elli bin kilometreden sonra mutlaka kontrollerinin yapılması tavsiye edilir. Yüz bin kilometreye kadar da değişimlerinin yapılması gerekir. Firmamız triger setlerinizi kontrol ederek sizlere değişim işlemleri için hizmet vermektedir. Triger setinizi yenilemek için siz de firmamızı tercih edin.