Filtreler

Filtreler

Araç Filtreleri Kontrol Ve Yenileme

Araç filtreleri farklı bölgelerde farklı amaçlar için kullanılmak üzere ayrılmıştır. Bu filtrelere aracın içindeki sistemlerde bazı görevlere sahiptirler. Bu görevleri bir süre boyunca yerine getiren filtreler zamanla kontrol edilir ve daha fazla kullanılamayacak durumda olduklarına karar verilirse yenileri ile değiştirilir. Filtrelerin kontrolleri genellikle araçlar bakıma sokulduğu zaman yapılır. Bu filtreler önemsiz parçalar gibi dursalar da araçlardaki sistemlerin kusursuz bir şekilde işleyebilmesi için gereklidir. Bu yüzden kontrol ve değişimleri yapılmalıdır. Birden fazla filtre çeşidi araçların içinde farklı görevleri yerine getirir.

Filtre Çeşitleri

Araçlarda bulunan yağ filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi ve hava filtresi kontrolleri düzenli olarak yapılmalı ve kullanım ömrü dolan filtre yenisi ile değiştirilmelidir. Yağ filtreleri motorlar için önemli filtrelerdir. Bu filtreler sayesinde motora giren yağ temiz bir yağ olur. Eğer bu filtrelerin kontrolü zamanında yapılmazsa ve değişimi gerçekleşmezse filtre zamanla tıkanacaktır. Tıkanan filtre motora ihtiyaç duyduğu temiz yağ akışını sağlayamaz ve motor sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Bu yüzden yağ filtreleri her yağ değişimi sırasında değiştirilmelidir. Yakıt filtreleri ise yağ filtrelerinin yaptığı işi yakıt pompası için yapar. Yani yakıt içindeki toz ve benzeri maddeleri geçirmeyerek temiz bir yakıt akışına imkan verir. Bu filtrelerin zamanında değiştirilmemesi durumunda tıkanma yaşanır ve araçta çekiş problemleri ortaya çıkar. Ayrıca yakıt tüketimi de artar. Polen filtreleri de klima ve havalandırmalar için önemlidir. Bu filtreler araç içerisine temiz hava girmesini sağlayarak ferah bir ortam sunar. Hava filtreleri ise motora giren havayı temizler. Bu filtrenin değişimi ihmal edilirse motora giren temiz hava azalır ve araçta performans düşüklüğü gözlenir.

Araç İçindeki Filtrelerin Değişim Aralığı Ne Sıklıktadır?

Fitreler araçların düzenli olarak sokulduğu bakımlar sırasında değiştirilir. Ortalama olarak bir yıl aralıklarla filtrelerin değişimi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra mesafe olarak değişim ihtiyacı ortalama yirmi bin kilometrede bir olabilir. Filtre değişimleri aksatılmadan bu mesafe ve zaman aralığında düzenli olarak yapılmalıdır. Firmamız araçlarınızdaki bütün filtreleri kontrol ederek değişimlerini yapmaktadır. Kaliteli hizmet için firmamızı tercih edebilirsiniz.