Debriyaj Sistemi (Baskı & Balata)

Debriyaj Sistemi (Baskı & Balata)

Debriyaj Sistemi

Debriyaj sistemi, vites kutusu giriş mili ve motor volanı arasındaki ilişkiyi sağlar ve gerektiği zaman bu ilişkiyi keser. Volan dönmeye başladığında bu hareket kavrama diskine oradan da şanzıman giriş miline geçer ve onları hareket ettirir. Debriyaj sistemi döndürülen parça olan kavrama ve döndüren parça olan volan olmak üzere iki parçadan oluşur. Debriyaj sisteminin görevleri arabayı hareket ettirmek ve vites değiştirmektir. Bilindiği gibi arabayı hareket ettirme ve durdurma debriyaj, gaz ve fren arasındaki ayarlama sonucu yapılır. Usta bir sürücünün deneyimi bu üçü arasındaki ayarın yapılışıyla belli olur. Arabanın çalışmasında bu kadar önemli bir role sahip olan debriyaj sisteminde karşılaşabileceğiniz bazı temel problemler vardır.

Debriyaj Sisteminin Karşılaşabileceği Bazı Arızalar

Debriyaj sisteminin sertleşmesi bu konuda en sık karşılaşılan arızalardan biridir. Debriyaj çatalının aşınması sonucu debriyaj sertleşebilir. Debriyaj sertleşmesinin bir diğer nedeni baskı şemsiyelerinin aşınmasıdır. Debriyaj telinin kopması ve halatının ya da milinin paslanması da debriyajı sertleştirir. Bunun dışında debriyaj sistemi arızalarının bir diğer nedeni ise debriyajdaki parçaların ömrüyle ilgilidir. Her bir parçanın kullanım süresi vardır ve araba sahiplerinin dikkat etmesi gereken unsurlardan biri bunların zamanında değiştirilmesidir. Bazı debriyaj sistemlerinde ise halat değil hidrolik merkez sistemi kullanılır. Hidrolik yağdaki bir sızıntı ya da bu sıvının tükenmesi de debriyaj sisteminin karşılaşabileceği bir arızadır. Balata seviyesinin düşmesi ya da debriyaj bilyasındaki sorunlar da bu sistemlerin karşılaşabileceği diğer arızalar arasındadır.

Debriyaj Sistemi Arızaları Konusunda Yetkili Bir Oto Servis Hizmetinize Başvurmalısınız  

Debriyaj telindeki, halatındaki ya da bilyasındaki bir sorunla karşılaştığınız zaman bu sorunları kendi başınıza halledemezsiniz. Debriyaj sistemindeki her türlü arıza ile ilgili uzun zamandır bu konuda hizmet veren firmamızdan yardım alabilirsiniz. Balata, tel, halat ya da bilyadaki sorunlarla ilgili uzman bir görüşe başvurmalısınız. Bu parçaların her birinin belirli bir kullanım ömrü ve kullanım biçimi vardır. Karşılaşacağınız arızalarla ilgili profesyonel bir yardım almanız otomobilinizin daha rahat çalışması ve daha uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Bu konularla ilgili soru sormak ya da yardım almak için bizi aramanız yeterlidir.