Yağ Değişimi

Yağ Değişimi

Yağ Değişimi

Araçların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için düzenli aralıklarla yağlarının yenileriyle değiştirilmesi gerekir. Araçların yağ değişimi en başta motor sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Bu işlem motorların bakımları için en gerekli işlemlerden biridir. Bir aracın motorunun belirli bir süreden sonra performansı azalabilir. Bunun sebeplerinden biri de yağ değişim vaktinin gelmesidir. Yağ değişimi vaktinde yapılarak aracın motorunun sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bu işi araç sahibi kendisi yapmak isteyebilir ancak en doğru olan uzman bir servis tarafından yaptırılmasıdır. Araçların yağ değişimi titizlikler yapılan bir işlemdir. Motor yağları sayesinde araç çalışırken motorun çeşitli parçaları arasında meydana gelebilecek sürtünme ve dolayısıyla da aşınma önlenir. Bu açıdan motor yağı değişimi önem gösterilmesi gereken bir konudur. Bunun yanı sıra yağlar sayesinde motorun temizliği de sağlanır. Ayrıca motordaki bu yağlar işinin bir kısmını alır ve bu sayede soğutma işlemine de yardımcı olur.

Motor Yağı Değişim Zamanı Nedir?

Motor yağları belirli bir zaman kullanıldıktan sonra değiştirilmelidir. Bu sayede aracın motorunun ömrü uzatılacağı gibi bir se performans olarak motordan daha fazla verim alınmasını sağlar. Araçlar için üreticileri tarafından belirli yağ değişim süreleri belirtilmiştir. Bu sürelere dikkat edilmelidir. Ancak bazı durumlarda daha erken yağ değişimleri gerekebilir. Bu yüzden yapılması gereken şey aracın yağ seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerektiği zaman yağın değiştirilmesidir. Yağ değiştirilirken aynı zamanda yağ filtresi de değiştirilmelidir. En sağlıklı değişim yöntemi budur.

Yağ Değişimi Aşamaları

Yağ değişimi yapılırken öncelikle eski yağ boşaltılır. Araçların altında bulunan yağ boşaltım tıpaları ile yağ boşaltımı yapılır. Daha sonra yağ filtresi anahtar ile çıkarılır. İçinde bulunan yağlar, yağ tepsisine boşaltılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra yeni yağ filtresi alınarak yağ hattına oturtulur. Her şey tamamlandıktan sonra motorun üstünde bulunan yağ dolum kapağı açılır ve yeterli seviyeye gelene kadar yeni yağ eklenir. Firmamız bu hizmeti veren bir oto servis firmasıdır. Yağ değişimlerinizi kolaylıkla yaptırmak için bizi tercih edebilirsiniz. Firmamız sizlere her zaman en iyi hizmeti sunar.