Süspansiyon

Süspansiyon

Süspansiyon

     Süspansiyon sistemi, araçların için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Yol ile lastiğin arasındaki teması en iyi seviyede tutmak için var olmaktadır. Süspansiyon sistemi sayesinde yolla lastikler daima temas halinde olacaktır. Bu sayede ani fren durumunda veya yollarda oluşan çukurlarda daha az kaza veya sorun riski olmaktadır. Araçların güvenliği için önemli bir parçadır. Araç hakimiyetinin kaybedilip kaza yapılmaması için süspansiyon sistemi tüm araçlarda olmalıdır. Süspansiyon arabalara konfor sağlamakla kalmayıp aynı zamanda güvenli şekilde sürüş keyfi de sunmaktadır.

 

Süspansiyon Sisteminin Görevleri Nelerdir?

    Süspansiyonun görevleri arasından en bilinenleri ise şunlardır;

  1. Süspansiyon sayesinde yollarda oluşan çukurlar ve bozukluklar fazla hissedilmemektedir. Bu sistem sayesinde tekerler konumunu sabit tuttuğu için çukurlardan, yol bozukluklarında minimum etkilenmektedir.
  2. Süspansiyon sayesinde arabanın yol tutuş performansı en üst düzeye çıkmaktadır. Bu da ani fren durumlarında güvenli bir sürüş gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Virajların daha kolay ve sorunsuz dönülmesine etki etmektedir. Tekerler arasındaki güç dengesini sağlamaktadır.

Bu özelliklere bakıldığında süspansiyon da en az diğer parçalar kadar önemlidir ve araçlarda bulunmalıdır.

 

Süspansiyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

   Süspansiyon kendi içinde genel olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan biri sabit süspansiyon sistemi iken bir diğeri ise bağımsız süspansiyon sistemidir. Araçlar için uygulanacak olan süspansiyon sistemi çeşidi arabanın durumuna, modeline ve müşterinin isteğine göre şekil almaktadır. İki çeşitten herhangi biri mutlaka araçta bulunmalıdır.

 

Süspansiyon Sisteminin Parçaları Nelerdir?

   Süspansiyon sistemini oluşturan olmazsa olmaz parçalar bulunmaktadır. Yaylar, amortisör, kollar, denge çubukları, salıncak kolları ve rotiller parçalarını oluşturmaktadır. Sistemin sorunsuz çalışması için tüm parçaların tam ve düzgün olması gerekmektedir. Araçlar için hayati öneme sahip olan süspansiyon sistemi tüm araçlarda bulunması gerekmektedir. Araçlarında bulunmayan kişiler mutlaka bir oto servisi hizmeti alarak gerekli olan parçanın takılmasını sağlamalıdır. Ancak oto servisi seçiminde seçici olunmalıdır. Oto servisi hizmeti veren firmamız bu konuda da gerekli destek ve hizmeti müşterilere sunmaktadır. Kaliteli ve güvenli bir hizmet için bizlere ulaşabilir, süspansiyon hizmetini firmamızdan alabilirsiniz.