Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Periyodik Bakım  

Yolcu ve sürücülerin güvenliği için araçların belli aralıklarla bakıma sokulmasına periyodik bakım denilmektedir. Periyodik bakım zamanı gelmiş araçlar mutlaka oto servisi hizmeti verin firmalar ile iletişime geçerek randevu almalı ve mutlaka gerekli bakımı yaptırmalıdır. Her makine kullanıldıkça eskidiği gibi araçları da kullandıkça bazı parçaları aşınmakta, bazı malzemeleri azalmakta veya eskimektedir. Bu yüzden belli bir kilometreyi gören araçlar periyodik bakımını yaptırmalıdır. Periyodik bakım sırasında araçta bulunan ve işlevini yeterince yerine getiremeyen parçalar değiştirilmektedir. Aynı zamanda araçların genel bakımları, kontrolleri ve ayarları yapılmaktadır. Güvenli bir şekilde araç kullanabilmek adına bu bakımların belli aralıklarla yaptırılması şarttır.

 Periyodik Bakımın Kapsamı 

Periyodik bakım pek çok bakım, ayart ve kontrol grubunu içinde barındırmaktadır. Genel olarak periyodik bakım kapsamına giren işlemler ise şunlardır;

  1. Periyodik bakım aşamasının en önemli işlemlerinin başında motor yağının değiştirilmesi gelmektedir.
  2. Motorun içinde bulunan yağın temiz olması araçların performansını artırmaktadır. Bu yüzden periyodik bakım zamanlarında yağ filtresi de değiştirilmektedir.
  3. Periyodik bakımın olmazsa olmazlarında biri de hava filtresi değişimidir.
  4. Araçların üstün performans gösterebilmesi, yakıt tasarrufu yapabilmesi adına periyodik bakım zamanlarında yakıt filtresi de değişmektedir.
  5. Bunların yanı sıra ise lastik bakımı, akü bakımı, buji kontrolü, far ve aydınlatma kontrolleri, fren sistemi kontrolü, polen filtresi değişimi, süspansiyon sistemi kontrolü, egzoz sistemi kontrolleri yapılmaktadır.

 Periyodik Bakım Ne Zaman Yapılır ve Önemi Nedir? 

Periyodik bakım genel olarak 10-15 bin kilometre de bir yapılmaktadır. Araçlarda bulunan genel parçaların kontrolü, ayarı, gerekli yağ ve filtrelerin değiştirilmesi için en uygun zaman bu şekilde düşünülüp ayarlanmaktadır. Araçların performansının yükselmesi, yolcu ve sürücü güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden periyodik bakım zamanı gelmiş olan araçlar mutlaka yetkili bir oto servisi hizmeti veren firmaya giderek gerekli hizmeti almalıdır. Periyodik bakım için seçtiğiniz oto servisini iyi seçmelisiniz. Bu hizmeti sorunsuz, güvenilir ve kaliteli şekilde alabileceğiniz oto servisi hizmeti veren firmamız sizler için daima çalışmaktadır. 7/24 bizlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.