Far Ayarı & Ampül Değişimi

Far Ayarı & Ampül Değişimi

Araçlarda Far Ayarı Ve Ampul Değişimi

Araçların özellikle gece sürüşlerinde hem aracı kullan kişi ve araç içindeki diğer insanlar için hem de yoldaki başka araçlar ve yayalar için far ayarlarını doğru yaptırması, ampul değişimlerini atlamaması gerekir. Sürüş sırasında görüş imkanı sağlayan farlar ile kaza gibi durumlardan kaçınılır. Far ayarının yanlış yapılması veya ampul değişiminin yapılmaması durumunda hem can hem de mal sağlığının tehlikeye girdiği durumlar ortaya çıkabilir. Far ayarı araçlarda bulunan farların yükseklik ayarının yapılarak aydınlatılan alanın kullanıma uygun bir şekilde olmasının sağlanmasıdır. Far yüksekliği iyi ayarlanamazsa görüş alanı kısa ve dar olabilir. Ampul değişimi ise aydınlatma gücü azalmış, kırılmış ya da değişim zamanı gelmiş far ampullerinin yenileriyle değiştirilmesidir. Bu işlemler uzman firmalar tarafından en doğru biçimde yapılabilmektedir.

Far Ayarı Ve Ampul Değişimi Neden Yapılır?

Düzgün bir şekilde görmek ve görülmek araç kullanımlarında güvenliği sağlamak için en gerekli şeylerden biridir. Bunun için araçlarda ışık sağlayan her parçanın kontrol edilip sağlam bir şekilde çalışması sağlanmalıdır. Farlar, stop lambaları, sinyaller, plaka lambaları ve benzeri her araç aydınlatması çalışıyor olmalıdır. Servislerde aydınlatmalar kontrol ettirilerek far ayarları ve ampul değişimleri bu yüzden yapılır. Farlar yanlış ayarlanırsa yeterli aydınlatma yol üzerinde sağlanmaz ve kaza olabilir. Ayrıca ayarlanamayan far karşıdan gelen sürücülerin de gözlerine çarparak dikkat dağılmasına sebep olabilir. Ampuller de eskiyip kirlenerek aydınlatma gücünü kaybedebilir bu sebeple değişimleri yapılır.

Doğru Far Ayarı Nasıl Olur Ve Ampuller Düzenli Olarak Değiştirilir Mi?

Araçların farları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol işlemi far ayar cihazı ile yapılır ve gerekli ayarlamalar yapılır. Far ayarları araca uygun bir şekilde far ayarlama cihazları ile yapılır. Ampul değişimleri ise araç modeline göre değişir. Bazı araçlarda kolaylıkla yapılırken bazı araçlarda tamponun sökülmesini gerektirebilir. Farlar ve ampuller düzenli olarak oto servislerine kontrol ettirilmeli ve ayarlama ile değişim işlemleri yaptırılmalıdır. Bu işlemler için firmamızdan en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz. Uzman çalışanlardan far ayarlaması ve ampul değişimi konusunda yardım almak için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.