Buji Değişimi

Buji Değişimi

Araçlarda Buji Değişimi

Bujiler araçlar için en önemli ve kontrolünün kesinlikle aksatılmaması gereken parçalardan biridir. Bujiler araçlarda ateşleme sisteminde kullanılan en gerekli parçalar arasında yer alır. Bujilerin doğrudan etkilediği önemli faktörlerden biri yakıt tüketimidir. Yakıt tüketimi üzerinde olan etkisinden dolayı bujilerin kontrolü zamanında yapılmalıdır. Ayrıca sadece yakıt tüketiminde değil çekiş gücüne olan etkisi de fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu iki önemli etkisinden dolayı bujiler düzenli aralıklarla değiştirilmeli ve aracın hem performans açısından hem de tüketilen yakıt açısından iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Üç çeşit buji bulunur. Bunlar normal buji, platin buji ve iridyum bujilerdir. Bu bujilerin yaptığı şey ateşleme bobininden güç almak ve alınan bu güç ile yanma odalarında patlama gerçekleştirmektir.

Bujiler Kaç Ayda Bir Değiştirilmelidir?

Bujiler araçlara daha iyi performans sağlamak ve yakıt tüketimini daha iyi yapmak amacıyla periyodik aralıklar ile değiştirilmelidir. Bu aralıklar belirli bir süreye göre ya da mesafeye göre yapılmaz. Sadece yaklaşık her 30-35 bin kilometrede bir bujiler kontrol edilmelidir. Eğer bujilerin değişmesi gerekiyor ise değişim işlemi gerçekleştirilir. Bujilere bakıldığında değişim işleminin gerekip gerekmediği kolaylıkla anlaşılabilir. Bujilere bakıldığında bir siyahlanma görülüyorsa ve erime gerçekleşen kısımlar var ise bu bujilerin değişmesi gerektiğine bir işarettir.  Bujilerin değişim işlemleri kesinlikle orijinal parçalar ile yapılmalıdır. En iyi performans ve verim ancak bu şekilde alınabilir. Bujilerin kontrolleri hem araç sağlığı için hem de maddi zarara uğranılmaması için her zaman bir düzen içinde yapılmalıdır.

Eskiyen Bujiler Nasıl Belirtilere Sebep Olur?

Bujiler edildiğinde değiştirilmesi gerektiğine dair bazı belirtiler görülür. Bunların başında aracın çekiş gücünün azalması ve yakıt tüketiminde meydana gelen artış gösterilebilir. Araçlar bujiler eskidikçe zamanla aynı mesafe için daha fazla yakıt tüketirler. Bir başka belirti olarak da araçların egzoz borularından siyah duman çıkması gösterilir. Ayrıca gaza basıldığında kesik bir ivmelenme meydana geliyorsa bujilerin eskidiği anlaşılabilir. Firmamız buji değişim işlemlerini aracınıza uygun orijinal bujiler ile yapar. Bizi tercih ederek hemen aracınızın bujilerini değiştirebilir ve performans ile verimi gözle görülür şekilde artırabilirsiniz.