Motor Rektefiye

Motor Rektefiye

Motor Rektifiye

Rektifiye motora yapılan detaylı bir komple bakım işlemidir. Bu işlem uzun süre kullanılan araçlarda motorların çok yıpranmasından dolayı yapılır. Bu işlem yapılmak istenmezse motor değişimi yapılır. Araçların motoru için rektifiye detaylı bir kontrol, bakım, onarım ve yenileme işlemidir. Bu açıdan rektifiye yapılan motor detaylı bir şekilde incelenir. Rektifiye işlemi araçlar belirli bir kilometre sınırına ulaştıkları zaman yapılır. Bu sınır sonrasında araç motorları yenilenir. Bu işlem rektifiye işinde uzmanlaşmış oto servis firmaları tarafından yapılır ve aracın motoru yine bu alanında usta kişiler tarafından araca takılır. Bu işlem için mutlaka işini iyi yapan bir oto servis tercih edilmelidir. Çünkü rektifiye işleminde motorun her parçası özel olarak kontrol edilerek bakım yapılır.

Rektifiye İşlemi Sırasında Ne Yapılır?

Rektifiye işlemi özetlenecek olursa uzun yıllar ve kilometreler boyunca kullanılması sebebiyle motoru hasar gören, aşınan bir aracın motorunun çıkarılarak bakıma alınması ve parçalarının onarılarak yenilenmesidir. Rektifiye sırasında silindir kapağı ve motor bloğunun üstü iyice temizlenir. Bu temizleme işleminde kullanılan yöntem talaş kaldırma yöntemidir. Bu yöntem ile bu iki bölümün temizliği yapılır. Aynı yöntem pistonlarda ve piston yataklarında yapılacak temizlik için de uygulanır. Ancak daha sağlıklı bir işlem için pistonların ve piston yataklarının değiştirilmesi gerekir. Bunlarla birlikte supaplar ve supap kolları düzgün bir şekilde çalışacak şekilde ayarlanır. Bu ayarlama ve alıştırma işlemi piston koluna ve burçlara da yapılır. Bu ve benzeri işlemler ile rektifiye yapılır. Bu parçalar özel makinelerle onarılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bunlar dışında motorlardaki diğer parçalar da kontrol edilir ve değişim gereken parçaların değişimi sağlanır. Bu şekilde rektifiye yapılarak araç motoru çalışabilecek duruma getirilir ve bir süre daha kullanılabilir.

Rektifiye Ne Zaman Yapılır?

Rektifiye işleminin ortalama bir zaman aralığı bulunmaz. Rektifiye zamanını belirleyen aracın kullanım şekli, kullanıldığı ortam gibi faktörlerdir. Araç bakımları periyodik olarak yaptırıldıysa, kaliteli malzeme ve yakıt kullanıldıysa rektifiye ihtiyacı daha geç bir zamanda ortaya çıkar. Firmamızdan profesyonel rektifiye hizmeti alabilirsiniz. Rektifiye yaptırmak için bizi tercih ederek kaliteli hizmetimizden faydalanabilirsiniz.