Motor Bakımı

Motor Bakımı

Motor Bakımı

Araçlar için mutlaka düzenli olarak yapılması gereken şeylerden biri motor bakımıdır. Aracın en önemli parçası olan motor düzenli olarak servislere kontrol ettirilerek sorun çıkması engellenir. Motor bakımları aracın performansını tam olarak gösterebilmesi için gereklidir. Uzun süre bakım yaptırılmayan motorlar herhangi bir anda arızalanabilir. Bu arızalar büyük hasarlara sebep olabilir ve maddi olarak daha fazla masraf gerektirebilir. Düzenli aralıklarla yaptırılan motor bakımları aracın performansını artırır. Araçta ileride meydana gelebilecek sorunların önceden önleminin alınmasını sağlar. Bunlar sayesinde de aracın kullanım ömrünün uzamasını sağlar. Bunun yanında motor temizliği de yaptırabilir ve daha iyi bir bakım gerçekleştirilir. Araçların motor bakımları aksatıldıkları takdirde ciddi zararlar meydana gelebilir. Bu yüzden araç sağlığı için motorlar periyodik olarak bakıma sokulmalıdır.

Araçların Motor Bakımları Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Motor bakımları düzenli bir şekilde yapılmayan araçlar bir anda yolda kalabilir veya hiç çalışmayabilir. Bunu önlemek için mutlaka belirli aralıklarla bir servis tarafından araçlara motor bakımı yaptırılır. Genel olarak bakım zamanları olarak yaz ve kış aylarının başı belirlenebilir. Bu mevsimsel değişiklikler sonrası bakım yapmak faydalı olur. Bunun yanı sıra çok uzun bir yolculuğa çıkacaksa herhangi bir sorun yaşanmaması için araçların motor bakımı yaptırılmalıdır. Tavsiye edilen periyodik bakım süresi ise aracın kullanıldığı kilometreye göre belirlenmiştir. Benzinli araçlar için standart motor bakımı zamanı on bin kilometrede bir olarak belirlenmiştir. Dizel araçlarda ise bu mesafe on beş bin kilometrede birdir.

Periyodik Motor Bakımları Sırasında Neler Yapılır?

Periyodik bakımlarda motorlar kontrol edilerek arıza oluşturabilecek durumlar belirlenir. Değiştirilmesi gereken parçalar değiştirilir. Bu motor bakımı sırasında hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi gibi filtrelerin değişimleri yapılır. Motor yağı motorlar için çok önemlidir. Bu yüzden bakım sırasında motor yağları da değiştirilir. Motor bakımı sırasında soğutma sistemi de kontrol edilir ve soğutma sıvısı değiştirilir. Her elli bin kilometrede ise supap ayarları yenilenir. Firmamız oto servis hizmeti sunarak araçlarınızın motor bakımlarını dikkatli şekilde yapar. Firmamıza ulaşarak kaliteli motor bakımı hizmetimizden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.