Rotasyon

Rotasyon

Araçlarda Rotasyon İşlemi

Araçlarda rotasyon lastikler üzerinde yapılan bir işlemdir. Genel olarak aracın yere düz bir şekilde oturmasını sağlayan ayara rotasyon denir. Lastik rotasyonunun amacı araçların yere düzgün bir şekilde basmasını sağlamaktır. Rotasyon ayarı basit olarak anlatılacak olursa ön lastiklerin ve arka lastiklerin bulundukları yönlerde yer değiştirmesiyle gerçekleşen işlem olarak anlatılabilir. Yani ön sol lastik arka sola, ön sağ lastik arka sağa takılır. Aynı işlem arka lastiklere de ön tarafa takılarak uygulanır. Bu işleme lastik rotasyonu denmektedir. İki çeşit lastik rotasyonu vardır. Bunlar asimetrik lastik rotasyonu ve yönlü lastik rotasyonudur.

Simetrik lastiklerde montaj yönü bulunmaması gibi bir avantaj vardır. Bu sayede her iki tarafı da araca takılabilen simetrik lastiklerde rotasyon sırasında hata yapma riski yoktur. Ancak asimetrik lastiklerin diş yapıları birbirinden farklı olduğundan bu lastiklerin rotasyon işlemi sırasında daha dikkatli bir çalışma gösterilir. Yönlü lastikler ise suyu tahliye edebilme özelliğine sahip lastiklerdir. Yol tutuş özelliğinin tam anlamıyla kullanılabilmesi için yönlü lastiklerin rotasyonu dikkatlice yapılır. Lastiğin montaj yönüne özen gösterilerek yapılır.

Lastik Rotasyonuna İhtiyaç Duyulma Sebebi

Lastik rotasyonu araçlarda düzenli olarak yapılması gerek bir işlemdir. Araç lastiklerinde aşınmalar eşit şekilde gerçekleşmez. Genellikle otomobillerin ön lastikleri arka lastiklere göre daha fazla aşınır. Bu aşınma ise bir zaman sonra aracın yere eşit şekilde basmamasına neden olur. Düzenli olarak lastik rotasyonu yapılarak lastiklerin daha dengeli bir şekilde aşınması sağlanır. Bu sırt ömründen daha iyi bir şekilde yararlanma imkanı da verir.

Hangi Aralıklarla Lastik Rotasyonu Yapılmalıdır?

Lastiklerin hem ömrünü uzatmak hem de daha iyi kullanılmasını sağlamak için her 10 bin kilometrede bir rotasyon işleminin yapılması gerekir. Bu şekilde bütün lastiklerin daha dengeli bir şekilde aşınması sağlanır. Hem yol tutuşu hem de daha iyi bir frenleme için bu işlem yapılmalıdır. Uzun süre hareket halinde olan, ağır yükler taşıyan ve sürekli olarak hızlı giden araçlarda daha sık rotasyon gerekebilir. Rotasyon işlemi için bir oto servis tercih edebilirsiniz. Firmamız kaliteli hizmetiyle rotasyon işlemlerinizi yapmaktadır. Bizi tercih ederek hızlı bir rotasyon sağlayabilirsiniz.