Balans Ayarı

Balans Ayarı

Otomobillerde Balans Ayarı

Balans ayarı araçların lastik ve jantlarının periyodik olarak bakıma sokularak ağırlıklarının eşitlenmesidir. Bu işlemde amaç lastiklerin dengeli bir yapıya sahip olmasını sağlamaktır. Bu sayede hem daha konforlu hem de daha güvenli bir sürüş imkanı sağlanabilir. Bu ayar yapılırken lastiğin her iki tarafı eşitlenir ve ağırlıkları eşit olan lastikler yolculuk sırasında dengede kalır. Balans ayarı aracın seyir halindeyken titremesini önler. Ayrıca daha iyi bir yol tutuşu sağlar. Bu işlem sayesinde araçlar çok daha rahat bir şekilde kullanılabilir. Balans ayarının bir diğer faydası ise tekerleklerin birbirleri ile eşit oranda aşınmasını sağlamasıdır. Yolculuk sırasında direksiyonda ve araçta titreme fark edilmesi aracın balans ayarının bozulduğuna işaret olabilir. Bununla birlikte aracın dengede olmadığı görülüyorsa yine balans ayarına ihtiyaç duyulabilir.

Balans Ayarı Yapılması İçin Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Araçlar uzun süre kullanıldıkları zaman tekerler aşınmaya başlar. Aracın kullanıldığı yollar, tekerin aldığı darbeler ve benzeri faktörlerden dolayı da zamanla araç dengesiz bir hal alır. Özellikle çok yoğun kullanılan araçlarda bu durum fazlasıyla görülür. Bu aşamada ise araçlar balans ayarına ihtiyaç duyar. Balans ayarı yapılarak aracın yeniden dengesi sağlanır ve tekrar konforlu sürüş imkanı sunulur. Koşullara göre balans ayarı yaptırma aralıkları değişebilir. Ancak ortalama kullanım süresine ve koşuluna sahip araçlara yılda bir kere balans ayarı yapılması faydalı olur. Çok kullanılmayan araçlarda ise bunu 15 bin kilometrede bir olarak uygulamak gerekir.

Balans Ayarı Nasıl Olur?

Balans ayarı düzenli olarak araç konforu ve sürüş güvenliği için yaptırılmalıdır. Balans ayarı yaptırılırken öncelikle lastik ve jantlar çıkarılarak temizlik işlemi yapılır. Bundan sonra lastik ve jantların ağırlıkları eşitlenir. Daha sonra araca eşit bir şekilde takılan lastik ve jantların balans işlemi gerçekleştirilir. Böylece balans ayarı tamamlanmış olur. Bu işlemin her sene mutlaka bir kez yaptırılması gerekir. Firmamız balans ayarı ihtiyaçlarınızı karşılamak adına sizlere bu hizmeti vermektedir. Firmamız tarafından verilen hizmet en iyi ve en kaliteli şekilde sunulur. Bizi tercih ederek hızlı bir şekilde balans ayarı yaptırabilirsiniz.